top of page

Kozmetik Ürün Bildirimleri

Kozmetik Ürün Bildirimleri
Kozmetik Ürün Bildirimleri
  • Kozmetik Ürün Bildirimi Nedir?

Piyasaya arz edilecek ürünün Kozmetik mevzuatına uygun olarak Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi işlemidir. Bakanlık tarafından yapılan piyasa gözetimi denetimlerinde bildirimi olmayan ürünlerin tespitinde ciddi para cezası, ürün toplatılması ve piyasada ürün yasaklanması gibi durumlar söz konusudur. Kozmetik ürünler Sağlık Bakanlığı’na online portallar ve elden fiziki evrak teslimleri ile yapılmaktadır. Detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

  • Kimler Kozmetik Ürün Bildirimi Yapmalıdır?

İthalatçı veya yerli üretici farketmeksizin, piyasaya sunulacak her kozmetik ürünün bildirim işlemleri yapılmış olmalıdır. Fason üretimlerde, hem piyasaya süren hem de üretimi yapan firmanın ilgili ürün için Sağlık Bakanlığı'na bildirimde bulunması gerekmektedir.

  • Ürün Bilgi Dosyası

Ürün bilgi dosyası (ÜBD-PIF), piyasaya sürülecek her bir kozmetik ürün için gerekli teknik dökümantasyonun bir araya getirilmiş halidir. Piyasa denetiminde bir ürün denetlenmek istendiğinde uzmanlar tarafından üretici veya ithalatçıdan istenmektedir. Bulunmaması durumunda mevzuat gereği ağır para cezalarına sebep olmaktadır. Bu dosyanın sertifikalı kişilerce hazırlanması gerekmektedir.

  • Serbest Satış/İhracat Sertifikası

Serbest Satış Sertifikası, yerli üretim olan kozmetik ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir. Belgeyi alabilmek için ilgili ürünlerin öncelikle Sağlık Bakanlığı’na kaydının yapılması gerekmektedir.

bottom of page